از راه‌اندازی انجمن علمی روانشناسی تا افزایش شور دانشجویی در دوران قرنطینه/ انگیزه برگزاری مسابقات کویر چیست؟

نسخه مناسب چاپ

رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان گفت: در دوران شیوع کرونا در راستای راه‌اندازی انجمن علمی روانشناسی گام برمی‌داریم؛ چراکه جامعه به‌دلیل قرنطینه و نبود روابط اجتماعی در معرض آسیب قرار دارد.

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی اکنون در بیش از ۳۰۰ واحد دانشگاهی و ۱۰۰ آموزشکده سما در سراسر کشور دارای دفتر بوده و در حال انجام مأموریت شناسایی، هدایت و فعال‌سازی فعالیت‌های خودجوش دانش‌آموزی و دانشجویی و ایجاد روحیه مسئولیت‌پذیری پژوهشی و پرورش دانشجویان و دانش‌آموزان مستعد دانشگاه آزاد اسلامی است.

 

فائزه جهان به‌عنوان رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان در ادامه پرونده «در مسیر نخبه‌پروری» با خبرنگار خبرگزاری آنا گفتگو کرده و به بیان فعالیت‌ها، دستاوردها و برنامه‌های پیش روی این باشگاه پرداخته است.

جهان با قدردانی از خدمات رؤسای سابق باشگاه در واحد سمنان اظهار کرد که این باشگاه زیرمجموعه معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان محسوب می‌شود و خدمات ارزنده‌ای را در طول سال‌های گذشته ارائه کرده است.

وی، افزایش انجمن‌های فعال دانشگاه را از جمله اقدامات باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان عنوان و اضافه کرد: حتی انجمن‌های نیمه و غیرفعال دانشگاه به‌خصوص انجمن‌های پرستاری و مامایی را فعال کردیم.

رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان بیان کرد: سمینارهایی را نیز برای دانشجویان رشته‌های مختلف ازجمله پرستاری ترتیب دادیم و مسابقات کویر را منطبق با شرایط زیست محیطی منطقه برگزار کردیم.

برگزاری مسابقات کویر و دید تازه دانشجویان

جهان ادامه داد: با توجه به ظرفیت منطقه آشنایی با مناطق کویری که بایر و غیرقابل استفاده مانده می‌تواند دید تازه‌ای به دانشجویان داده و آنان را به تحقیق در این مورد ترغیب کند و برگزاری مداوم مسابقات کویر نیز که با استقبال دانشجویان مواجه بوده، می‌تواند برآیند جدیدی برای استانی مانند سمنان باشد که دارای آب و هوای خشک است.

وی با برشمردن چشم‌انداز باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان در سال‌ جاری تبیین کرد: مقرر شده امسال همایش‌هایی را در حیطه کارآفرینی و روانشناسی برگزار کنیم که کارهای مقدماتی آن انجام شده و در حال جمع‌آوری چکیده اطلاعات هستیم.

جهان در پاسخ به این پرسش که با شرایط موجود کرونا، آیا این همایش‌ها و مسابقات مجازی برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: بله. با این روش شور و حال دانشجویی زنده می‌شود؛ چراکه خلأ حضور نداشتن دانشجو در دانشگاه احساس می‌شود و با این روش‌ها سعی داریم از ظرفیت فضای مجازی استفاده کنیم.

رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان تأکید کرد: برگزاری مسابقات در حیطه تخصصی هر انجمن (در مقاطع مختلف تحصیلی با تأکید بر لیسانس) می‌تواند شور و حال دانشجویی را زنده نگه دارد.

امضای تفاهم‌نامه‌ با نهادها و ارگان‌ها در راستای پیشرفت دانشجویان

واحد سمنان

وی در بخش دیگری از گفتگوی خود به تفاهم‌نامه‌های امضاشده با سایر نهادها و ارگان‌ها اشاره کرد و به آنا گفت: این تفاهم‌نامه‌ها می‌تواند پلی به سوی پیشرفت دانشگاه و دانشجویان باشد.

جهان یادآور شد: در دوران شیوع کرونا در راستای راه‌اندازی انجمن علمی روانشناسی گام برمی‌داریم؛ چراکه جامعه به‌دلیل قرنطینه و نبود روابط اجتماعی در معرض آسیب قرار دارد و سعی داریم سلامت روان دانشجویان و اقشار مختلف مردم را تضمین کنیم.

رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان توضیح داد: با برگزاری وبینارهای رایگان، سمینارها و هم‌اندیشی‌ها می‌توانیم سلامت روان مخاطبان را در دوران کرونا افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه سایر انجمن‌های علمی مانند پرستاری وبینارها و آموزش‌هایی را در راستای خودمراقبتی برگزار می‌کنند، اضافه کرد: این انجمن‌ها در این وبینارها برای پیشگیری صحیح از کرونا آموزش‌هایی را به دانشجویان و مردم ارائه می‌کنند که بسیار مفید است.

جهان در پاسخ به این پرسش که در راستای مقابله با کرونا آیا موفق به تولید محصول شده‌اید؟ مطرح کرد: انجمن علمی و مهندسی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان در این زمینه بسیار فعال است و دانشجویان نیز با برگزاری کارگاه‌ها و جلسات توانمندسازی در راستای عملی کردن ایده‌ها خود گام برمی‌دارند.

رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان افزود: تاکنون جلسات مختلفی در راستای محقق شدن ایده‌های دانشجویان برگزار شده و امیدواریم امسال در حوزه فنی تولید محصول داشته باشیم.

وی متذکر شد: مقرر شده مقالات علمی و پژوهشی باشگاه را در مجلات مرتبط چاپ کنیم و این محصول یک همایش کشوری خواهد بود.

تعریف نشده
تگ: